سخن مدیر:

آیا ما حقیقتی مجازی هستیم؟ (زندگی سوپر ماریو)

دسته‌بندی: ,
بدون دیدگاه

آیا ما حقیقتی مجازی هستیم؟

زندگی سوپر ماریو از کجا آغاز شد؟

داستان از آنجایی آغاز می شد که سوپر ماریو متوجه شده که در یک بازی کامپیوتری زندگی می کند. او فهمیده که قوانین فیزیک حاکم بر دنیایی که تجربه می کند چیزی جز کدهای برنامه نویسی نیستند و ارادهء آزاد او صرفا یک توهم است و اینکه زندگی او را کسی آن بیرون کنترل می کند.

هک نرم افزاری و گفتن حقایقی از زبان سوپر ماریو

سوپر ماریو با هک نرم افزاری که درون آن زندگی می کند تلاش کرده با راوی ارتباط برقرار کند و بگوید که همه چیز را فهمیده و می خواهد چیزی بگوید که ممکن است سراسر زندگی انسان بیرون از نرم افزار را تغییر دهد: (خود تو هم کدهای نرم افزار یک بازی کامپیوتری هستی!) درست در همین لحظه ارتباط ماریو با راوی قطع و این پیام روی صفحه ظاهر می شود: نرم افزار، آزمون تورینگ را پشت سر گذاشت.

آیا من در یک بازی کامپیوتری زندگی می کنم؟

وقتی به دنیای اطرافم نگاه میکنم و تصور میکنم که ما ساخته (بازیچه ، برنامه کامپیوتری و یا هر چیز دیگه ای) هستیم که یه موجود دیگه درستش کرده و خود اون موجود دیگه ممکنه طرحی از ی برنامه موجود فراتر از خودش باشه همونطور که ممکنه نسل بشر هم ی روز بتونه نمونه های از مخلوق ازمایشگاهی خودش رو بسازه و بهش زندگی ببخشه و…
جالبیه تمام این بازی همینه ، از هر طرف که به این دنیا نگاه میکنی همه چیز در حال تکراره ، مکان ، زمان …
کی میدونه تاحالا چند … بار بیگ بنگ اتفاق افتاده و این بازی تا کی ادامه داره کی میدونه توی دنیای زیر اتمی ما چنتا دنیای هوشمند وجود داره که ما حتی از نظز زمانی امکان فهمشون رو نداریم ؟؟؟ و تاره خودمون هم در دنیای زیر اتمی هوشمندای دیگه ای داریم زندگی میکنیم.

شاید !!!

شاید در آخر سر همه به این سوال میرسیم که : چه چیزی خود آفرینش رو بوجود آورد ؟
شاید اصلا بٌعد دنیای ما وابسته به علت و معلوله و برای هر علتی دنبال معلول میگرده !!

آیا ما وجود خارجی داریم؟

البته که ماها وجود داریم به خاطر یه دلیل خاص و اون دلیل اسمش تصادفه،حتی اگر خالق یا برنامه نویسی در کار باشه.فرقی تو اصل قضیه نداره که ما تو کامپیوتر یه نفر دیگه‌ایم یا نه.تفاوتی تو حقیقت ما نداره،چراکه ما جهانی که توش زندگی میکنیم رو میفهمیم،میبینیم،لمس میکنیم.واقعیت چه چیزی غیر از اینه؟ و رسالت زیبای زندگی ما هم جستجو درباره علته،رابطه علت و معلولی ربطی به ساختار ذهن ما نداره،قانون بنیادی تمام حقایق و تمام جهان‌هاست،راستش رو بخواید نتیجه میشه دور تسلسل،چون هر معلولی بی شک علتی دارد.

زندگی به دست برنامه نویسان

اما از طرفی همیشه آغاز یک بازی به صورت کاملا من در آوردی و منوط به نظر برنامه نویس ساخته میشه اما روند جلو رفتن و هم چنین پایان بازی به صورت کاملا حساب شده و منطقی وبسته به بزرگ بودن و دربرگیرنده بودن نوع مخاطبان ساخته میشه. به خاطر همین اگر بی نهایت شبیه سازی وجود داشته باشه چون قرار نیست آغاز هیچکدومشون بهم ربط داشته باشه پس در این جا مطرح کردن تسلسل کاملا بی مورد است.

زندگی حقیقت مجازی است!!!

به عبارتی اون کسی یاچیزی که باعث شبیه سازی میشه یه هوش کامل و واقعیست و بازیگران بازی فقط دچار داشتن توهمی از هوش هستند که این به خاطر وجود داشتن هدفی در محیط بازیست،و گرنه از نظر طراح بازی همه چیز بمانند هم هستند و فقط اطلاعات.
یا وقتی توی خواب داریم خواب میبینیم هم باور داریم که همه چیز به شدت واقعیه و باهاش درگیر میشیم و فقط مشاهده کنندش نیستیم ،فکر میکنیم تنها حقیقت موجود همینه و با اتفاقات بدش ناراحت میشیم و با اتفاقات خوبش خوشحال… .
راهی وجود نداره که اون لحظه بفهمیم همه چیز همین نیست،ولی وقتی بیدار میشیم و وارد یه سطح آگاهی دیگه میشیم میبینیم همه چیز همون نبود،, و هیچ راهی برای ثابت کردن چیزایی که دیدیم نداریم.
شاید باز اینجا هم مثل خواب دیدن باشه و با مرگ دوباره وارد یه سطح دیگه بشیم…
شایدم آخرش مجبور بشیم حرفی که بیشترعرفا و فلاسفه زدن رو بپزیریم که ماهیت این دنیا مثل خواب و توهم هست…. بهرحال توی دنیای میکرو ارگانیسمها ۹۹٫۹۹۹ درصد ناشناخته وجود داره.

زندگی ماکرو

توی دنیای ماکرو هم که میشه گفت تازه از زمین مرکزی و زمین تخت خارج شده و در مقابلش بی نهایت نا شناخته وجود داره سر نهایت خوب معلومه با این همه ناشناخته ها هنوز انسان جاهل محسوب میشه..وبعضی از دانشمندان معتقدند بشر تا سرنهایت پیشرفت و ترقی زمانی که شاید به اندازه یک خدا قدرتمند بشهم باز شاید نتونه از راز خلقت پرده بردازه!(همون چیزی رو که توی دین هم گفته شده ِپیِش نرید جوابی دستگیرتون نمیشه فراتر از ادراک بشره!)

 

  • نویسنده
    علی شاه کوچکی
  • تعداد بازدید
    85,193 نمایش
۰دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید

4 × پنج =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

نوشته‌های ویژه
اخبار ویژه

با عضویت در خبرنامه، تازه‌ترین نوشته‌های وبلاگ را در ایمیل‌تان دریافت کنید.
برای عضویت نشانی ایمیل خود را وارد کرده و بر روی دکمه عضویت کلیک نمایید.